Pre váš „umelý chrup“ je dôležité aj jeho pravidelné a dôkladné čistenie - hoci rozklad mu v žiadnom prípade nehrozí. Starostlivosťou a údržbou vašich zubných náhrad zabránite ich znehodnoteniu a prispejete k tomu, že budú dlho vyzerať ako nové. Pri nedostatočnej starostlivosti a údržbe vašej zubnej náhrady môže trpieť aj zvyšok vašich vlastných zubov a ústna sliznica, keďže zubný kameň a zvyšky jedla predstavujú ideálnu pôdu pre baktérie.
Ponúkame vám niekoľko užitočných tipov, vďaka ktorým budete môcť svoju zubnú náhradu používať čo najdlhšie bez akýchkoľvek problémov.
Vo všeobecnosti platí, že zubnú náhradu by ste mali dôkladne vyčistiť každý deň. Na zvyšku vašich vlastných zubov, ako aj na umelých zuboch sa môže vytvoriť mäkký zubný povlak, ktorý vedie k tvorbe zubného kameňa. Po jeho vytvorení a stvrdnutí je jeho odstránenie zubnou kefkou takmer nemožné. V takomto prípade ho musí odborne odstrániť váš zubár. Ak zubnú náhradu dostatočne nevyčistíte, zubný kameň môže zničiť jednotlivé spojovacie dieliky, ktoré sú nastavené s presnosťou na milimetre, ako aj kontaktné povrchové plochy. Problémy však nemusia spôsobovať len samotné zubné náhrady; skryté zvyšky jedál môžu byť príčinou ústneho zápachu alebo infekcie ďasien.
Ak je to možné, navyknite si oplachovať vaše zubné náhrady pod tečúcou vodou, ideálne po každom jedle. Pri tejto činnosti zabráňte zbytočnému poškodeniu zubnej náhrady a držte ju iba za pevné kovové a plastové časti.
Vaše zubné náhrady by ste mali raz za deň dôkladne vyčistiť zubnou kefkou. Môžete použiť bežnú zubnú kefku, alebo v ideálnom prípade zubnú kefku vyvinutú špeciálne na čistenie zubných náhrad. Má pevnejšie štetiny a vďaka jej špeciálnemu tvaru uľahčuje čistenie ťažko prístupných miest.
Tiež odporúčame použitie špeciálnej zubnej pasty na zubné náhrady. Takéto zubné pasty obsahujú menej zrnitých častíc, než bežné zubné pasty a preto sa ľahko kĺžu po povrchu zubných náhrad. Pri čistení zubnej náhrady môžete tiež použiť jemný čistiaci prostriedok.
Ak používate fixačnú zubnú pastu a na náhrade zostali jej zvyšky, ktoré sa vám nepodarilo odstrániť zubnou kefkou a vodou, môžete ich odstrániť handričkou namočenou v rastlinnom oleji.
Postup pri čistení zubnej náhrady:
Aj v prípade, ak svoju zubnú náhradu denne dôkladne čistíte, môže vám zubár odporučiť pravidelné odborné vyčistenie tímom dentálnych špecialistov, alebo vyčistenie v technickom dentálnom laboratóriu. Počas neho napravia akékoľvek možné poškodenia náhrady a podrobia ju dôkladnému prečisteniu. Pri tejto príležitosti zubnú náhradu zbavia povlaku, zubného kameňa alebo sfarbenia a napokon ju za účelom dosiahnutia hladkého povrchu vyleštia.
Odborné vyčistenie je však spoplatnenou doplnkovou službou.