Prieskumy žien a mužov vo veku nad 60 rokov dokazujú, že každá tretia osoba je v dôsledku zubných kazov, paradontózy alebo náhodných úrazov nositeľom čiastočnej alebo celkovej zubnej náhrady, pričom uvedené príčiny sú hlavnými dôvodmi straty zubov.
Vďaka modernej dentálnej technológii dokážu všetci svoje nedostatky skryť. A každý deň môžu prežiť s istotou, že skutočnosť, že nosia zubné náhrady, si nikto nevšimne.
V nasledujúcej časti vám oddelenie výskumu Protefix vysvetlí, čo vás čaká po vytrhnutí zubov. Tiež vám poskytne odpovede na dôležité otázky týkajúce sa témy „zubných náhrad“. Okrem toho vám ponúkne množstvo užitočných rád a tipov a poradí vám, ako so zubnými náhradami žiť.
Po vytrhnutí zubu vám v čeľusti zostane hlboká rana, ktorá sa musí zaceliť a uzavrieť. Príroda napomôže vytvorením krvnej zrazeniny v rane, ktorá sa premieša so spojivovým tkanivom a transformuje do kosti.
Po jednom až dvoch týždňoch sa rana pokryje ochrannou sliznicou. Spojivové tkanivo v krvnej zrazenine vytvorí sieť.
Popísaný proces tvorby kostnej hmoty (osifikácia) v rane trvá približne dva až štyri týždne. Počas neho sa vytvára ochranná vrstva v podobe hrebienkovitej membrány. Dôležité je, že pri strate zubov čeľusť stráca svoju pôvodnú pevnú štruktúru.
Prichádza k postupnej degenerácii kosti. Čeľusť sa stáva viac plochou a mení svoj pôvodný tvar. Tento proces trvá niekoľko rokov, avšak jeho rýchlosť sa pri dolnej a hornej čeľusti líši.
Uvedený proces má za následok aj neodvratné zmeny ústnej sliznice. Spojovacie tkanivo sa stenčuje a je citlivejšie na mechanické dráždenie a otlačenia. Častejšie dochádza ku krvácaniu sliznice.